Badania prenatalne w Poznaniu

Badania prenatalne w Poznaniu – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Badania prenatalne w Poznaniu to test, który pozwala na wczesne wykrycie chorób płodu. Jest to test DNA, który pokazuje nam prawdopodobieństwo, że płód ma lub nie, jedną z trzech wad chromosomalnych: trisomię 21, która powoduje zespół Downa, trisomię 18 (zespół Edwardsa) i trisomię 13 (zespół Pataua).

 

Badania prenatalne w Poznaniu – podstawowe informacje o teście

Badania prenatalne to nie diagnostyczny test przesiewowy, co oznacza, że ​​nie „widzi” defektu genetycznego, ale zapewnia oszacowanie jego możliwej obecności. W praktyce izoluje się nici DNA płodowego, które swobodnie krążą w osoczu matki i przy użyciu bardzo wyrafinowanych technik przeprowadza się ich analizę ilościową, na podstawie, której możemy prześledzić liczbę kopii tych trzech chromosomów (21, 18 i 13).

Badania prenatalne jest badaniem specjalistycznym. Pacjentki mają do wyboru test genetyczny lub usg prenatalne. Jednak niezależnie od marki testy te, nie zastępują amniopunkcji. Po pierwsze, amniopunkcja to badanie inwazyjne i diagnostyczne, natomiast badanie trisomii to badanie przesiewowe, które identyfikuje możliwe ryzyko konkretnego stanu, ale nie potwierdza niczego z całą pewnością. Amniopunkcja jest inwazyjna, dlatego ma procent ryzyka dla płodu, podczas gdy proste badania przesiewowe są pozbawione tego ryzyka.

Badania prenatalne

Badania prenatalne – dla kogo są dedykowane

Badania prenatalne w Poznaniu nie są przeznaczone dla wszystkich kobiet, a jedynie dla ciąż obarczonych wysokim ryzykiem nieprawidłowości chromosomowych. Czyli takich, w których wiek matki jest zaawansowany (przedział na razie to 35 lat). A także dla tych, gdzie zostały już podkreślone anomalie ultradźwiękowe i biochemiczne. Ważne, aby kobiety zainteresowane badaniem rozmawiały z ginekologiem. Każdy lekarz dysponuje bowiem wiedzą i będzie w stanie jasno wytłumaczyć zalety i wady badania.

W przypadku faktycznego zastosowania jako zaawansowane badanie prenatalne, przesiewowe do oceny ryzyka trisomii 21, W wieku 18 i 13 lat u kobiet wysokiego ryzyka, test ten stanowi bezpieczne i skuteczne podejście oraz poprawę ścieżki fizjologicznej ciąży. U kobiet, które nie mają zwiększonego ryzyka odpowiednim badaniem może okazać się regularne wykonywanie usg.

Related Posts